
250210 Singel Slaggolf Serena
En härlig förmiddag möter våra tävlande på vår hemmabana. Väderleksutsikterna är fina och vi ser fram emot en varm och fantastisk golfdag.









250211 Prisutdelning Serena

Ikväll har vi prisutdelning för tävlingen på La Torre och för singeltävlingen på Serena.
La Torre bjöd på ett fantastiskt väder och bra förhållande och närmast hål hade vi där på nr 3. Björn Löwenadler kom närmast med 2,80 m men hade åkt hem när vi har prisutdelningen. Priset lämnade han då över till en tacksam Else Myhrer Nyborg som har snuvats på närmast håltävlingen ett antal gånger och kommit tvåa. Denna gången fick hon hämta sitt pris. Hon landade på 3.82 m.
Bästa par på la Torre var Boel Klasson och Berth Svensson som fick fina 45 p.
Andra priset fick Ingrid Wickström och Per Leteus också med 45 p men med ett något högre hcp.
Tredje pris tog Else Myhrer Nyborg och Arvid Løken med 44 p.




Så till Singeltävlingen på Serena den 10/2.
Där hade vi ett nytt koncept vad det gäller närmast hål. Det var nämligen på hål nr 18! Det gällde att komma närmast flaggan efter det att man hade kommit över ån. Även om man hade fem eller sju slag fram till vattnet så räknades inte slaget förrän man var över ån.
Bäst i den tävlingen var Mats Lönnberg med 4.40 m.
Vi hade en Herrklass och en Damklass.
Bäst i Damklassen var Marianne Rosèn med fina 68 slag och bäst i Herrklassen var Lars Stolt med utmärkta 70 slag.
Andra pris i Damklassen fick Harriet Edsbrand med 69 slag. i Herrklassen tog Håkan Persson andraplatsen med 72 slag.
Tredjepriset fick Rose-Marie Bergman också med 69 slag men med ett något högre hcp. I Herrklassen fick Mark Nesling tredje platsen med också med 72 slag.
Vi gratulerar alla pristagare!



